9.18.2015

Závislosť II.

zdroj

Už je to viac ako rok, čo som uverejnila prvý post závislostiach, teda o tom, čomu počas svojho pracovného týždňa venujem cca 50% svojho času. Keďže stále mám pocit, že v spoločnosti je závislosť tabu, chcela by som aspoň takýmto spôsobom prispieť svojou troškou. Kým minule som písala viac o tom, čo je závislosť a ako sa lieči, dnes pridám trochu viac o alkohole, štatistikách a rizikových faktoroch.


Alkohol
Alkohol je najdostupnejšou a najčastejšie užívanou drogou v súčasnosti. Za drogy sú považované všetky látky, ktoré nejakým spôsobom menia fungovanie organizmu, ovplyvňujú naše správanie, vedomie a náladu. Tí zdatnejší z chémie si pamätajú, že existuje chemická skupina prvkov s názvom alkoholy. Alkohol ktorý užívame je tzv. etylalkohol, resp. etanol. Na náš organizmus ma primárne tlmivý účinok. Mnoho ľudí si myslí, že pivo nie je alkohol, čo je však mýtus. Vo veľkom 0,5l pive 12° je okolo 4% alkoholu, v 2dcl vína je okolo 12% alkoholu a 0,5dcl vodky nájdeme cca 40% alkoholu. Z ktorého sa opijete najviac? Z vodky? Nie. Ak by sme si to prerátali na konkrétne množstvá, zistíme, že ten obsah alkoholu je zhruba rovnaký. Takže hoci niekto pije "len" pivo, stále je to rovnaké množstvo alkoholu. 1 štandardná dávka alkoholu (veľké pivo, 2dcl vína, 0,5dcl tvrdého) dvíha hladinu alkoholu v krvi o cca 0,3-0,6 promile, v závislosti od individuálnych charakteristík organizmu.

(v prípade nejasností tu je link na vysvetľujúce video)

Trochu štatistiky
V roku 2014 boli predstavené výsledky veľkej celoeurópskej štúdie, ktorá sa zaoberala práve užívaním alkoholu. Čo sa zistilo?
- za posledných 12 rokov stúpa množstvo ľudí, ktorí sa liečia s dg. závislosti na alkohole
- znaky závislosti na Slovensku preukazuje asi 5% populácie
- za rok sa u nás vypije 13l  čistého alkoholu (etanolu) na 1 osobu (zodpovedá cca 45 fľašiam vodky, 160 fľašiam vína, 530 pivám)
- alkohol je zodpovedný za každé 7. úmrtie muža a 13. úmrtie ženy v produktívnom veku  

Základné rizikové faktory
Hoci rizikových faktoroch závislosti je mnoho, predsa len sú niektoré také základné o ktorých je dôležité rozprávať. 
- dedičnosť - je dôležité myslieť na to, že závislosť je porucha, ktorú či z výraznej časti zapríčiňujeme sami. Takže hoci niekto v našej rodine je závislý, nezvaľujme to len na ňho. Aj keby sme mali "gén" pre závislosť, ten sa bez nášho nadmerného pitia neprejaví.
biochemické zvláštnosti organizmu - tu hovoríme najmä o metabolizme, ľudia ktorí metabolizujú alkohol lepšie, majú tendenciu vypiť väčšie množstvá a častejšie. Tým pádom je riziko vzniku závislosti väčšie. 
- osobnostná štruktúra - všeobecne majú vyššie riziko vzniku závislosti tí, ktorí disponujú impulzívnymi reakciami, sú ľahko iritabilní, emocionálne nezrelí, majú slabú vôľu, nedostatočnú sebadisciplínu, podceňujú riziko a preferujú rýchle pôžitky.
- prostredie - vieme, že Slovensko je krajina kde sa pije veľa, pri mnohých príležitostiach a to tiež môže prispieť k vzniku závislosti.
- droga a jej dostupnosť - samotný fakt, že alkohol kúpime v súčasnosti už aj v mäsiarstve prispieva k častejšiemu pitiu.
- podnety - niekto pije, lebo je smutný, iný lebo je šťastný, niekto nevie zaspať, iný zas potrebuje povzbudenie. Významné sú teda aj dôvody, kvôli ktorým po poháriku siahneme.
- vznik a opakovanie situácií v ktorých sa podarilo dosiahnuť uspokojenie pomocou alkoholu - nemohol som spať a keď som si vypil, tak sa mi podarilo zaspať, keď nebudem môcť zaspať nabudúce, tak si opäť vypijem. 
- neprítomnosť iných dostupných alternatív riešenia situácie s uspokojivým výsledkom - síce zaspím aj po tabletke, ale ráno som oťapený, preto si radšej vypijem a ráno vstanem v pohode. 

Aký je Váš názor na pitie, nadmerné pitie, závislosť? Zaujímajú Vás tieto témy?

Pre viac info o závislostiach: 
Literatúra:
- Heller, J., Pecinovská, O. a kol. (1996). Závislost známá neznámá. Praha: Grada, 1996. 
- Kolibáš, E. (2010). Príručka klinickej psychiatrie. Nové Zámky: Psychoprof, 2010
- Nešpor, K. (2011). Návykové chování a závislost. Praha: Portál, 2011
Ďalšie info o závislostiach:
- http://www.alkoholik.cz/zavislost/
- http://www.dusevnezdravie.sk/

4 komentáre:

 1. fuha,priznam sa že mam rada dobrý alkohol.dobré pivo,dobré víno.v malých množstvách,vychutnávam.a samozrejme aj pocit uvolnenia. poznám jednu pani,ktorá mala snaď dokonalé manželstvo,kým jej muž nezačal piť.fakt dokonalý manžel.a skončil ako troska.často na to myslím,kolko vecí mohlo byť inak..chlap sa prepil na druhý svet,už nemôže nič zmeniť.je smutné aká pamiatka tu naňho ostala.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veď aj ja mám rada dobré víno;). Neznamená to, že hneď sme obe závislé. Skôr by som rada upozornila na to riziko, ktoré v súčasnosti veľa ľudí podceňuje..
   Je veľká škoda, že ľudia si takto zbytočne a vedome kazia životy...

   Odstrániť
 2. Alkohol nemám rada, nikdy som sa neopila a ani nič podobné. Super článok !
  my blog : THE COLORFUL THOUGHTS

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za vaše komentáre ♥♥♥
Pridaním komentáru súhlasíte so zverejnením a spracovaním poskytnutých osobných údajov.

Používa službu Blogger.

Celý obsah blogu, všetky moje fotografie a text sú chránené autorskými právami. Nesmú byť použité alebo šírené žiadnym spôsobom bež môjho výslovného súhlasu. Owl Heaven 2011-2018

Whole blog content, all of photographs and text are copyrighted and all right reserved. They may not be used or reproduced any way without my permission. Owl Heaven 2011-2018