3.15.2017

Nechcete sa zahrať?


Opäť Vás vítam pri novom článku na blogu. Možno už o mne viete, že mám veľmi rada stolové hry. Je to taká naša spoločná vášeň s manželom. Doma máme asi 25 hier, ale okrem toho aktívne fungujeme aj v klube spoločenských hier. Dnes by som Vám chcela predstaviť niektoré z mojich herných topiek a trochu Vás takto navnadiť na trošku iný spôsob trávenia voľného času :) Začala by som takou rýchlovkou na postreh. Jednou z mojich obľúbených je hra Dobble. Má super skladné mini balenie, ktoré ľahko zbalíte aj do kabelky a môžete si ňou spríjemniť napríklad dlhú cestu vlakom. Hra obsahuje karty s niekoľkými obrázkami, pričom každé 2 karty majú jeden obrázok rovnaký. Vašou úlohou je ho nájsť a pomenovať. Tento princíp môžete použiť dokonca až v 5 rôznych herných variantoch. 


Druhou mojou veľmi obľúbenou a rýchlou hrou je Rummikub. Hra je založená na skladaní kameňov rovnakým princípom ako v obľúbenom kartovom Žolíkovi. Na stojančeku máte 14 kameňov, ktoré skladáte po minimálne trochu do skupín alebo postupiek s cieľom čím skôr sa ich zbaviť. Rummikub je dokonca pôvodná hra a samotný Žolík vznikol ako jeho variácia. Je pomerne návyková a dá sa hrať aj online proti reálnym súperom :) 


Veľmi príjemným kúskom je Gravity Maze. Nie je to stolová hra v pravom zmysle slova, pretože je určená len pre jedného hráča. Máte pred sebou podložku, niekoľko rôzne vysokých vežičiek a kartu s určenou polohou dvoch alebo viacerých vežičiek. Vašou úlohou je zo zvyšných vežičiek vyskladať cestu tak, aby sa gulička po vhodení do najvyššej vežičky dostala do bezpečného úkrytu najnižšej vežičky. A nie, tie úlohy fakt nie sú ľahké. Ak máte vo svojom okolí deti, je to parádny spôsob rozvíjania, odporúčam detskú verziu 3 prasiatka. 


Nedávno objaveným fajn kúskom je hra Cacao. V tejto hre si vlastne skladáte hrací plán, ktorý tvoria kakaové plantáže, predajné trhy, Vaše dedinky či prastaré mayské chrámy. Cieľom je samozrejme zarobiť čo najviac bodov na predaji kakaových bôbov, ovládaní chrámov a prístupu k vode. Hra je pomerne jednoduchá, ale zároveň pútavá s príjemnou tématikou. A tie drobné drevené maketky kakaových bôbov sú rozkošné. 


Hra, ktorá je úplne mimo moju tématiku a obľúbené herné mechanizmy sa volá Shuffle Heroes a pochádza od českých autorov. Je to bojovka určená pre 2 hráčov. V balíčku sa nachádza 7 rôznych postáv, všetky majú nejaké schopnosti, reprezentované sadou kariet. Vy si vyberiete 2 hrdinov, vyskladáte si balíček a pomocou kariet sa vlastne snažíte zničiť hrdinov protihráča. Mňa, mierumilovného tvora táto hra totálne dostala a hrám ju veľmi rada. 


Príjemne zákernou hrou je Zeměplocha, inšpirovaná rovnomennou knižnou sériou od Terryho Pratchetta. V tejto hre si na začiatku vytiahnete nejakú osobnosť, ktorá určuje Váš spôsob výhry. Dej je zasadený do mesta Ankh-Morpork, pričom sa môžete snažiť dostať svojich "sluhov" do istého počtu štvrtí, mať nadvládu nad nejakým počtom štvrtí, či zarobiť určité množstvo peňazí. Hra obsahuje veľmi vtipné karty a dobre v nej predvediete svoje blufovacie schopnosti. 


Jedným z novších prírastkov je aj hra Takenoko, zasadená do prostredia ďalekej Ázie. V tejto hre máte na ruke niekoľko úloh, ktoré sa snažíte splniť či už vyskladaním hracieho plánu do určitého tvaru, tým že pomáhate rásť bambusu, alebo naopak tým, že nechávate pandičku aby ho požierala. A okrem toho je tu samozrejme počasie, ktoré Vám môže trochu zmariť plány. Hra je nádherne graficky spracovaná a obsahuje miniatúrnu pandičku! 


Ak by som mala zablúdiť do kategórie náročnejších hier, určite mi nedá nespomenúť hru od slovenského autora Alchymisti. V tejto hre sa prenášate na pôdu alchymistickej univerzity, kde sa snažíte zistiť chemické vzorce určitých ingrediencií a následne spraviť kariéru publikovaním vedeckých teórií či získavaním grantov. Samozrejmosťou je miešanie rôznych elixírov a ich skúšanie na sebe alebo na študentoch. Hra je skvelá v tom, že veľmi šikovne využíva aj mobilnú appku. 


Veľmi obľúbenou kategóriou sú aktuálne aj kooperatívne hry. V týchto hrách hráči nehrajú proti sebe navzájom, ale spoločne proti hre. Takým ukážkovým príkladom je napríklad hra Záchranári. V tejto hre sa stávate členom požiarneho tímu a prichádzate do horiaceho domu. Vašou úlohou je hasiť oheň a samozrejme z domu zachraňovať jeho obyvateľov. Oheň sa však každým ťahom šíri a niektoré osoby môžu byť len planým poplachom. 


Poslednou hrou, ktorý by som Vám chcela predstaviť je moja osobná srdcovka až natoľko, že bola jednou z rekvizít na našom svadobnom fotení. Je to hra Arkham Horror na motívy knihy od H.P. Lovecrafta. Prenášate sa do starého mestečka Arkham, kde sa dejú záhadné veci. Otvárajú sa tam dimenzionálne brány z ktorých vychádzajú rôzne príšery a postupne sa prebúdza prastaré zlo. Vašou úlohou je získavať stopy, preskúmať a zatvoriť dimenzionálne brány a tak zabrániť prebudeniu "prastarého". Ide o veľmi komplexnú hru s pomerne dlhou hracou dobou (180 minút minimálne), ktorá Vás však dokáže veľmi dobre vtiahnuť do príbehu. Prvýkrát určite odporúčam hrať s niekym skúseným.  

Hrávate stolové hry? Ktoré sú Vaše obľúbené? Poznáte niečo z predstavených hier? Zaujímajú Vás takéto články?

2 komentáre:

  1. Ta hra Gravity maze, alebo takenoko je fakt zaujimava je fajin že mate takuto zabavu mi sme raz kupili activity a niekde je to zavalene prachom, nikdy som nemala rada tieto hry lebo som si nikdy nevedela vymýšľať a hambila som sa že nebudem niečo vedieť:DD

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Presne preto ja nerada hrám Activity. Vadí mi ten prvok predvádzania sa. Možno by sa ti aj páčili tie kooperatívky, lebo tam sa skôr so spoluhráčmi snažíte spoločne poraziť hru, dohodnete si kroky a netreba sa predvádzať :)

      Odstrániť

Ďakujem za vaše komentáre ♥♥♥
Pridaním komentáru súhlasíte so zverejnením a spracovaním poskytnutých osobných údajov.

Používa službu Blogger.

Celý obsah blogu, všetky moje fotografie a text sú chránené autorskými právami. Nesmú byť použité alebo šírené žiadnym spôsobom bež môjho výslovného súhlasu. Owl Heaven 2011-2019

Whole blog content, all of photographs and text are copyrighted and all right reserved. They may not be used or reproduced any way without my permission. Owl Heaven 2011-2019