10.08.2017

Najzelenší grécky ostrov - Korfu

pláž v Rode

Ahojte, dnes mám pre Vás pripravený trochu netypický článok. O cestovaní až tak veľa nepíšem, hoci je to jedna z mojich najobľúbenejších činností vôbec. Po 4 rokoch sa mi opäť podarilo ísť k moru. Navyše, úplne prvýkrát s mojím drahým, ktorý ešte doteraz pri mori nebol a ešte neletel. Dnes to budeme mať trochu dlhšie, tak si pripravte kávu alebo čaj a poďte so mnou ešte na chvíľku späť do leta :) 


mólo v Rode, na pláži môžete vidieť riasy

mólo v Rode

Keď som dovolenku začiatkom leta vyberala, mala som jasné nejaké kritéria: chcem ísť k moru, jednoznačne letecky, ubytovanie by malo byť aspoň s raňajkami a chcem transfer z letiska (aby som nepanikárila). Musela som samozrejme myslieť aj na drahého, keďže on nemá rád vysoké teploty a dovolenku som vyberala na september. Po prezretí rôznych ponúk nakoniec vyhrala ponuka jedného "letenkového portálu", ktorý ponúka aj akciové dovolenkové pobyty za výborné ceny. A tak sme 22.9. leteli z Bratislavy na Korfu :).

typické grécke souvlaki s pitou a tzatziki

Korfu je najsevernejší z Iónskych ostrovov. Nachádza sa západne od pevninského Grécka, pričom zo severovýchodnej časti voľným okom dovidíte na Albánsko a zo západnej strany ostrova na Taliansko. Ostrov je dlhý cca 65 km, pričom jeho tvar trochu pripomína písmeno T. V najširšej, severnej časti ostrova je široký cca 30 km a v najužšej asi 4 km. Hlavné mesto sa volá Kerkyra, hoci kvôli turistom sa trochu ujal aj názov Corfu Town. Celý ostrov má 120 000 obyvateľov, každý rok ho však navštívi zhruba milión turistov. Korfu je fakt zelený ostrov, pričom mňa fascinovali najmä záhrady, ktoré hrali všetkými farbami. 

Pegasus Hotel (zdroj foto)

Pegasus hotel (zdroj foto)

Náš hotel sa volal Pegasus a bol umiestnený na okraji bývalej rybárskej dedinky Roda na severnej časti Korfu. Je to pokojnejšia oblasť a ani turistov tam nejak extrémne veľa nebolo, čo nám len vyhovovalo. Trochu som bola sklamaná z verejnej pláže (ako môžete vidieť na jednej fotke vyššie). Tá bola síce piesková, no bolo na nej naplavené pomerne veľké množstvo rias, ktoré nikto neupratoval. Na druhú stranu more bolo dokonale čisté, sem tam trochu rias, ale inak krásne priezračné. 

pohľad na Kassiópi z pevnosti


zvonica kostola v Kassiópi

prístav a park v Kassiópi


naša zašitá pláž v Kassiópi

Keďže my sme skôr typ aktívnych dovolenkárov, neostali sme na jednom mieste, ale ostrov sme chceli trochu preskúmať. Všetky dedinky sú navzájom prepojené autobusovými linkami Green Bus, ktoré odporúčam využívať, lebo nie sú drahé a ušetríte tak dosť peňazí v porovnaní s prenájmom auta. Na odporúčanie recepčnej v hoteli (ktorá hovorila po česky) sme sa vybrali do malej prístavnej dedinky Kassiópi, kde si okrem prístavu viete prejsť nejaké pekné uličky, navštíviť starú pevnosť či sa okúpať a stráviť pokojný čas na niektorej z hojného množstva maličkých, zašitých pláží. Tie boli kamienkové, čo bolo super najmä na šnorchlovanie. Dvakrát sme navštívili celkom vyhľadávané letovisko Sidári, kde už bolo síce viac turistov, ale ponúkalo dokonalé zátoky na kúpanie. Obľúbený je Canal D´Amour, alebo po našom kanál lásky. Stará povesť hovorí, že ako ho preplávate, ostanete so svojou láskou už celý život. A ak ju nemáte, tak ju čoskoro nájdete. Okolo celého kanála boli vysoké pieskovcové útesy, na ktorých sa dalo pohodlne sedieť a človek nemusel platiť lehátka. Všade bola kopa jaskýň a krásnych miest, ktoré čakali na preskúmanie. 

hlavná pláž v Sidári


pieskovcové útesy v SidáriCanal d´Amour (kanál lásky)


Jeden deň sme venovali aj výletu do hlavného mesta Kerkyra. V meste je mnoho vecí, ktoré určite treba navštíviť. V prvom rade starú a novú pevnosť. Novú pevnosť si môžete prejsť bez poplatku, stará sa nachádza na okraji mesta, na umelo vytvorenom ostrove a tam si za vstup musíte zaplatiť. Okrem pevnosti tam nájdete aj maják a múzeum. Ďalej treba určite navštíviť ortodoxný pravoslávny kostol sv. Spiridona, ktorý je patrónom ostrova a priamo v kostole nájdete sarkofág s jeho ostatkami (a viete sa mu pozrieť na tvár). Ďalej určite nemožno prehliadnuť nádherne zrekonštruovanú a funkčnú synagógu. Počas prechádzky mestom určite natrafíte na budovu Liston, ktorú na Korfu postavili počas svojej nadvlády Francúzi, či palác sv. Michala a sv. Juraja v ktorom sa nachádza múzeum Ázijského umenia, spolu s nádherným parkom v okolí. Ak na Korfu chcete nakúpiť suveníry, určite tak odporúčam urobiť v hlavnom meste. Je tam omnoho väčší výber a ceny sú podstatne príjemnejšie ako v turistických "rezortoch". Za seba odporúčam produkty z olivového oleja, najmä mydlá, výrobky do kuchyne z olivového dreva, magnetky maľované na mramor či balíčky s typickými bylinkami a koreninami. Obľúbené sú aj výrobky z kumqátu, ktorý je pre Korfu typický. Osobne by som stavila buď na likér, alebo kandizovaný kumqát. Alkohol som ja kupovala na letisku a ceny neboli nejak drasticky vyššie, ako v obchodoch na ostrove. 

pohľad z novej pevnosti na historické centrum Kerkyry

pamätník pod novou pevnosťou v Kerkyre

nová pevnosť

pamätník holokaustu

stará pevnosť na umelo vytvorenom ostrove

romantické uličky v Kerkyre

synagóga

budova Liston

palác sv. Michala a sv. Juraja s múzeom ázijského umenia


Jeden deň z našej návštevy sme venovali aj výletu na najvyššiu horu Korfu Pantokrator (914 mnm). Toto bol jediný výlet, ktorý sme si kúpili od miestnej cestovnej kancelárie. Priamo na vrch tejto hory vedie asfaltová cesta, ktorá je pomerne strmá, úzka a točí sa do klasických serpentín. Šofér nášho autobusu ju dal s prehľadom, aj napriek tomu, že väčšinu času okrem šoférovania ťukal do mobilu. Na vrchu sa nachádza kostol zo 17. storočia a kláštor, v ktorom žije jeden mních. Veľkou zaujímavosťou tohto miesta je, že priamo na nádvorí kostola sa týči vysoký 86 metrový vysielač, ktorý sa v minulosti používal na vysielanie propagandy do Albánska. Z vrchu je krásny výhľad na všetky strany Korfu, uvidíte Albánsko, pevninské Grécko, v prípade dobrého počasia aj Taliansko a ostrovy Paxos a Antipaxos. 

vstup na nádvorie kostola na vrchu Pantokrator, v pozadí vysielač

nádvorie pred kostolíkom na hore Pantokrator


Musím povedať, že sa mi na Korfu veľmi páčilo a určite by som sa sem niekedy rada vrátila a preskúmala južnú stranu ostrova. Inak, koncom septembra sme mali pomerne dobré počasie. Teploty sa pohybovali okolo 26 - 29 stupňov, pričom väčšinu času svietilo slniečko a jemne pofukoval vetrík. More bolo ešte od leta príjemne vyhriate a keď ste prekonali prvotný šok pri vstupe do vody, už sa Vám nechcelo ísť von. 2x nám aj pršalo. Prvý deň to bolo ráno, ale na obed sa vyjasnilo a opäť bolo príjemne teplo. A posledný deň pred obchodom prišla ku večeru poriadna búrka, čo nám pokazilo trochu plány, avšak objavili sme vďaka tomu skvelú pizzériu. Ceny na Korfu sú vyššie ako u nás. Jedlá sa pohybujú v cene od 7e vyššie, nápoje okolo 2e. Kávu si na Korfu inde ako v hlavnom meste nedávajte, lebo dostanete predraženú instantnú. Ostrov veľmi odporúčam milovníkom mačiek, ktorých je všade neúrekom :). 

Boli ste niekedy na Korfu? Chodievate radšej na pevninu, alebo na ostrovy? Aký typ dovolenky preferujete? Aktívne spoznávanie, alebo radšej niekoľkodňový oddych pri vode?

4 komentáre:

  1. Krása, na Korfu jsem nikdy nebyla ale řecké ostrovy musí být krásné. Já si dovolenou zařizuji sama včetně letenek i ubytování.. mám ráda neplánované cesty.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Naozaj sa tam nachádzajú pekné miesta a v septembri sa teda oplatí ísť na takúto dovolenku človek si aspoň užije ešte teplúčko keď už u nás sa schyluje k zime. kanal lásky je strašne pekný a tak isto ma zaujala aj pláž v kasiopi:)

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za vaše komentáre ♥♥♥
Pridaním komentáru súhlasíte so zverejnením a spracovaním poskytnutých osobných údajov.

Používa službu Blogger.

Celý obsah blogu, všetky moje fotografie a text sú chránené autorskými právami. Nesmú byť použité alebo šírené žiadnym spôsobom bež môjho výslovného súhlasu. Owl Heaven 2011-2019

Whole blog content, all of photographs and text are copyrighted and all right reserved. They may not be used or reproduced any way without my permission. Owl Heaven 2011-2019