3.31.2018

Háčkované odličovacie tampóniky


Krásnu sviatočnú sobotu prajem! Dnes som si pre Vás pripravila takú menej tradičnú recenziu. Napíšem Vám totiž o odličovacích tampónikoch, ale nie hocijakých. Pred časom som sa rozhodla trochu ubrať z môjho bežného spôsobu nakupovania, keďže kozmetiky mám doma dostatok tak na 2 roky. Začala som teda opäť (rovnako ako minulý rok) s pôstom a dala si zákaz nákupu kozmetiky. Rovnako som si povedala, že skúsim fungovať aj trochu ekologickejšie a keďže jednorázové kozmetické tampóny šli u mňa na kilá, rozhodla som sa ísť týmto smerom a zaobstarať si nejaké zero waste. Zvolila som tampóniky značky Život bez opadu, ktoré vyrába moja kamarátka a bývalá spolužiačka Zuzka. 
Keď som tampóniky vyberala a kupovala, nemala som tušenie, koľko ich budem potrebovať. Bežne som sa odličovala tak pomocou 3-4, ak som mala tekutý rúž tak aj 5. Keďže  ich treba vždy po použití vyprať a bála som sa, že sa mi nebude zakaždým chcieť, kúpila som si nakoniec 10 kusov. Reálne nakoniec používam stále dookola 5 a zvyšných 5 som ponúkla mamine. Ak ich nebude chcieť, tak ich niekomu podarujem. Tampóniky sú výrobné z 100% bio bavlny, ktorá má cerfitikát GOTS, pričom Zuzka ich háčkuje. Veľkosťou sú prirovnateľné ku klasickým jednorázovým odličovacím tampónom. V ponuke sú v bielej a béžovej farbe, podľa toho, ktorá Vám viac vyhovuje. Ja som si vybrala biele. Na prvý dotyk sa mi zdali trošku tvrdšie a bála som sa, či nebudú na moju pleť príliš dráždivé. Našťastie, nič také sa nekonalo. Stačí, keď tampónik dostatočne navlhčíte vodou, micelárnou vodou alebo odličovacím mliekom, olejom (podľa toho, čím a ako sa odličujete) a je to úplne v pohode, žiadne škrabanie. Naopak, vďaka tomu, že je tampónik háčkovaný on vlastne pleť trochu premasíruje a jemne vypeelinguje. Samotná odličovacia schopnosť je super, veľmi podobná odličovaniu s klasickými jednorázovými tampónikmi. Okrem odličovania sa dajú použiť aj napríklad na ostraňovanie pleťovej masky (najmä pri ílových sa niečo takéto zíde). Ako som už písala, trochu som sa obávala aj toho, či nebudem lenivá tampóniky prať. Našla som si na to už ale svoju rutinu a celkom som sa v nej zabehla. Na pranie používam prírodné žlčové mydlo, ktoré je veľmi super napríklad na odolné škvrny a na tampóniky sa výborne hodí. Celá procedúra mi trvá cca 5 minút a využívam na to ten čas, kým mám nanesenú pleťovú masku. Tampóniky navlhčím, niekoľkokrát prejdem mydielkom, preperiem v rukách a nechám chvíľku pôsobiť. Potom prepláchnem v čistej vode. V prípade potreby (tekutý rúž, linka) zopakujem. Následne tampóniky vyrovnám a nechám uschnúť na čistom uteráku. Samozrejme, tampóniky sa môžu prať aj v práčke, to už záleží na tom, ako sa človeku chce. Uvažovala som nad tým, či je to aj dostatočne antibakteriálny spôsob čistenia (za upozornenie ďakujem Mačke), takže raz za 3-4 dni tampóniky ešte prepláchnem aj v dezinfekčnom Sanytole na tkaniny, ktorý plánujem vymeniť za vodku :). Zatiaľ nevnímam, že by sa mi pleť zhoršila, takže zjavne to stačí. 


Tampóniky kúpite v Zuzkinom sashe obchodíku. V ponuke sú rôzne balenia 3 či 5 tampónov, ale aj kusovky. Rovnako si môžete kúpiť na skladovanie a prenášanie aj potlačené bavlnené vrecúško. Jeden samostatný tampónik stojí 1,5e, balenie 5 tampónikov 7e a s vrecúškom 8e. 

Registrovali ste už znovu-použiteľné odličovacie tampóniky? Skúšali ste nejaké zero waste kozmetické pomôcky? Zaujal Vás tento produkt? 

6 komentárov:

 1. Veru i ja rozmýšľam o podobných odličovacích tampónoch. Viem, že určite by som si nevybrala tento typ háčkovaných, pretože nechcem, aby pleť dreli. I ty spomínaš jemný peelingujúci efekt a to nechcem. V Krásna každý deň som videla i hladkú verziu odličovacích tampónoch, no neviem aká je to značka. Určite je tam veľa pozitív, no zatiaľ ešte zvažujem kvôli negatívam v podobe čistenia/prania týchto produktov. Do pračky by som ich nedávala. Prací prostriedok sa úplne nikdy neprepláchne. A ktovie či ručné pranie postačuje. Spotreba vody pri praní je určite vysoká. Možno nakoniec ani nie sú až také ekologické ako sa na pohľad zdá. Napadlo mi, že by možno pomohlo žehlenie na vysokej teplote. Tak by sa potencionálne baktérie mohli čiastočne/úplne zničiť. Používaš ich aj na nanášanie tonika, alebo len na odličovanie?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jasné, ak máš citlivejšiu pleť, mohlo by Ťa to trochu dráždiť. So žehlením ma to vôbec nenapadlo, ďakujem! Len na odličovanie.

   Odstrániť
  2. Vyhladavam si co najviac info o tomto sposobe odlicovania a jeden vyrobca bavlnenych tamponov uvadza - prat minimalne na 60 a nezehlit.

   Odstrániť
  3. Tak to vidím potom na dezinfekciu už len. Niečo o tom si sa nedočítala?

   Odstrániť
 2. Skvělý krok vpřed! Mě se tento způsob velmi líbí. Já odličovací tamponky třeba vůbec nepoužívám, maximálně tak jedno balení do roka ale obejdu se bez nich. Já se odličuji ve sprše, na smytí používám buď nějaké mýdlo nebo odličovací pěnu a s pomocí mořské houby se v klidu odlíčím tímto způsobem.

  Terezah-style

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za vaše komentáre ♥♥♥
Pridaním komentáru súhlasíte so zverejnením a spracovaním poskytnutých osobných údajov.

Používa službu Blogger.

Celý obsah blogu, všetky moje fotografie a text sú chránené autorskými právami. Nesmú byť použité alebo šírené žiadnym spôsobom bež môjho výslovného súhlasu. Owl Heaven 2011-2019

Whole blog content, all of photographs and text are copyrighted and all right reserved. They may not be used or reproduced any way without my permission. Owl Heaven 2011-2019