3.28.2018

Knihomoľský...


Krásnu stredu prajem! Už veľmi dlho som Vám na blogu nedala knižné tipy. A čo by to bolo za marec bez kníh, že? Takže som cez víkend prezrela našu domácu knižnicu a vybrala tituly, ktoré ma v poslednom čase zaujali. Pridala som aj kúsky, ktoré mám aktuálne rozčítané a niekoľko takých, na ktoré sa v najbližšom čase chystám. Toto bude trochu dlhšie, tak si radšej uvarte čajík alebo kávu :). 


Začala by som komiksmi. Síce to nie sú knihy, ale aj tak sem patria. Priznám sa, že komiksový svet mi nikdy nebol blízky, pomohol tomu až môj manžel a Batman. Tentokrát som sa začítala do série komiksov o Sandmanovi, čo je vlastne pán snov a snenia. Príbehy píše Neil Gaiman, ktorý je napríklad autorom aj knihy Americkí Bohovia, podľa ktorej bol nedávno natočený seriál. Každý diel Sandmana má svojho vlastného kresliara, takže kresba sa mení a je veľmi zaujímavé sledovať aj to, ako jednotliví autori uchopujú postavy a ako si ich vizuál prispôsobujú a menia. A keďže ide o pána snov, tak také sú aj tie príbehy. Určite odporúčam. 


Možno už o mne viete, že som veľký fanúšik severských autorov a severských detektíviek. Najviac mi k srdcu prirástli mená Larsson, Kepler a Nesbo. Nedávno sa mi podarilo na rádiu_FM vyhrať balíček kníh a medzi nimi bola aj kniha Indická nevesta od nórskej autorky Karin Fossum. Žiadnu ženskú severskú autorku som ešte nečítala, preto som bola fakt zvedavá. Napriek tomu, že ide o detektívku má kniha veľmi pokojné, až pohodové tempo a viac sa zameriava na prežívanie postáv. Áno, na fotke je len prebal, lebo knihu má aktuálne požičanú kolegyňa :) 


Ale aby som nezanedbávala ani klasické detektívky, mám tu aj dvojicu kníh od francúzskeho autora Francka Thillieza. V prvom dieli Syndróm E sa postupne zoznámime s dvojicou policajtov, poručíčkou Lucie a komisárom Franckom, ktorých vyšetrovanie spojí záhadný Syndróm E. V druhom dieli Gataca sa ich cesty opäť pretnú vďaka vyšetrovaniu, ktoré je spojené s DNA a ľaváctvom. Po dlhom čase išlo o knihy, od ktorých som sa nevedela odtrhnúť. Oba príbehy sú dynamické, plné zvratov a  zaujímavých spojení. 


Trochu inou je kniha Osvícení od Stephena Kinga, ktorá je v súčasnosti už snáď aj klasikou. Príbeh hovorí o rodine, ktorá sa na zimu presťahuje do hotela vysoko v horách, pretože manžel a otec tam získal pozíciu správcu a peniaze zúfalo potrebujú. Pripojte si k tomu malého 5-ročného chlapca so zvláštnymi schopnosťami, otca cholerického alkoholika a hotel, v ktorom sa počas rokov stalo mnoho nielen dobrého. Ja osobne Kinga čítam veľmi rada, takže ani Osvícení ma nesklamalo. Ak nechcete čítať, odporúčam aj film s Jackom Nicholsonom v hlavnej role. 


Zo slovenskej tvorby som stavila aj na zbierku poviedok od Daniela Majlinga Ruzká Klazika. Ide o zbierku poviedok, ktoré sa tvária akoby boli napísané klasikmi ruskej literatúry. Niektoré sú humorné, niektoré podivné a niektoré až bizarné. Kniha sa číta veľmi dobre a rýchlo, zvládnete ju za jedno popoludnie . 


Posledná prečítaná kniha, ktorú Vám dávam do pozornosti je možno trochu kontroverzná. Ide o knihu Kotleba od novinára Daniela Vraždu. Kniha sa venuje politickej kariére predsedu ĽSNS Mariána Kotlebu a snaží sa ho čo najvýstižnejšie popísať prostredníctvom jeho výrokov či názorov jeho známych. Písaná je vecne a autor sa snaží politika popísať čo najobjektívnejšie a nestranne, aby si čitateľ mohol utvoriť vlastný obraz a názor. 


Momentálne mám rozčítané dve knihy. Prvou je trochu aj filozofické dielo - 4 lásky od C.S. Lewisa, autora Kroník Narnie. Venuje sa 4 druhom lásky, ktoré vo svojom živote prežívame (romantická láska, priateľstvo, ...), popisuje ich a prepája s Božou láskou. Knihu treba čítať naozaj pozorne, pretože je plná hodnotných myšlienok, nad ktorými stojí za to aj popremýšľať. 


Po dlhšom čase som otvorila aj kúsok z odbornej literatúry. Od našich lekárov som si požičala Psychické poruchy Kazuistiky od autora J.W. Barnhilla, ktoré trochu osvetľujú odlišnú klasifikáciu psychických chorôb používanú v USA. Čítam ju postupne, po častiach ako súčasť prípravy na blížiacu sa skúšku. 


Na záver ešte 3 knihy, ktoré mám pripravené na prečítanie. Prvým je príbeh síce pre deti, ale trošku iný. Je to príbeh Radka, ktorý sa snaží pomôcť svojej kamarátke Rosanke s chorým srdiečkom. Knihu Zvon napísal slovenský multi-umelec Braňo Jobus, ktorého som mala možnosť spoznať aj osobne a ide o úžasného, dobrosrdečného človeka. A presne taká si myslím, že bude aj táto kniha. 


Potom mám na čítanie nachystaný príbeh z pera môjho milovaného autora, psychoterapeuta Irvina D. Yaloma. Kniha Prečo Nietzsche plakal je príbehom o psychoanalýze známeho filozofa, ktorého trápia depresie a samovražedné myšlienky. V knihe by sa mala prelínať filozofia a psychológia, takže verím, že budem nadšená. Napokon, Yalom ma zatiaľ ešte vo svojich knihách nikdy nesklamal. 


Posledná kniha, ktorú mám pripravenú na kôpke je od autora Fritza Reimanna a opäť sa zaoberá láskou a našou schopnosťou milovať. Volá sa Schopnosť milovať a mala  by sa venovať tým, ako nás láska, ktorú dostávame od rodičov formuje pre naše budúce vzťahy. Verím, že bude dobrým doplnkom alebo prídavkom k už spomínaným 4 láskam.


Inak, perfektný tip na darček! Balenie záložiek, ktoré je zároveň antistresovou omaľovánkou! Veľmi odporúčam :) 

Čítate? Aká kniha Vás v poslednom čase zaujala? Akú knihu by ste mi odporučili? 

2 komentáre:

 1. To jsou super knihy, díky moc za tipy! Hlavně mrknu na Zvon:).
  Windy pink style

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Práve som dočítala Zvon a je fakt skvelý :) mala som ho na dobrú noc :)

   Odstrániť

Ďakujem za vaše komentáre ♥♥♥
Pridaním komentáru súhlasíte so zverejnením a spracovaním poskytnutých osobných údajov.

Používa službu Blogger.

Celý obsah blogu, všetky moje fotografie a text sú chránené autorskými právami. Nesmú byť použité alebo šírené žiadnym spôsobom bež môjho výslovného súhlasu. Owl Heaven 2011-2019

Whole blog content, all of photographs and text are copyrighted and all right reserved. They may not be used or reproduced any way without my permission. Owl Heaven 2011-2019